Könnyű kezelés
A fővárosi és megyei kormányhivatal, valamint a járási (fővárosi kerületi) hivatal népegészségügyi feladatai ellátásáról, továbbá az egészségügyi államigazgatási szerv kijelöléséről szóló 385/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 2023. december 28-án közzétett módosítását követően a veszélyes anyaggal és keverékkel végzett tevékenység bejelentésével kapcsolatos adminisztratív feladatokat 2023. december 29-től a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) látja el. A tevékenység bejelentésekkel kapcsolatos ellenőrzési feladatokat (a bejelentések megtörténtének vizsgálata, a helyszíni ellenőrzés során azonosított kötelezettség elmulasztása, stb.) továbbra is a fővárosi és vármegyei kormányhivatalok járási (fővárosi kerületi) hivatalainak népegészségügyi osztályai végzik.
2024. január 1-jétől az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) méregközponti bejelentési portálján (PCN) keresztül szükséges a cégeknek benyújtaniuk a kizárólag ipari felhasználású veszélyes keverékek bejelentését is; a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ már nem fogadja azokat a nemzeti rendszerben, azaz az OSZIR-KBIR szakrendszerben.
A mikroműanyagoknak a környezetre és esetlegesen az emberi egészségre gyakorolt lehetséges hatásai miatt a Bizottság (EU) 2023/2055 rendeletével korlátozást vezetett be a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról szóló 1907/2006/EK rendelet (REACH) XVII. mellékletének 78. bejegyzéseként.
A REACH importellenőrzés a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról szóló 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (REACH rendelet) szerinti korlátozásokon alapul, amelyet a REACH rendelet hatály alá tartozó anyagok vámeljárásai során is alkalmazni kell A korlátozások célja valamely anyag gyártásának, forgalomba hozatalának, vagy felhasználásának korlátozása, amennyiben az elfogadhatatlan kockázatot jelent az emberi egészségre vagy a környezetre.
2023. november 1-től 35 új anyag kiviteléhez kell kiviteli bejelentést tenni a Bizottság (EU) 2023/1656 rendelete alapján.
A 649/2012/EU rendelet (PIC rendelet) mellékleteibe újonnan felvett anyagok közül 27 a peszticid felhasználási kategóriába, 8 pedig az ipari vegyi anyag felhasználási kategóriába tartozik. Az újonnan listázott anyagok többsége esetén a kivitelhez – a kiviteli bejelentés megtételén kívül –az importáló ország kifejezett hozzájárulása is szükséges.
A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény 29. §-át érintő módosítás 2023. június 1-étől alkalmazandó.
A veszélyes anyaggal vagy veszélyes keverékkel végzett tevékenység bejelentés vonatkozásában a 29. § új (3a) bekezdés bevezetése elsősorban azon mikro- és kisvállalatok, illetve egyéni vállalkozók adminisztrációs terheinek csökkentésére irányul, akik nem a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere (TEÁOR), illetve az önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke (ÖVTJ) alapján bejelentett főtevékenységük vagy bejelentett egyéb tevékenységük keretében használnak fel lakossági felhasználásra forgalomba hozott veszélyes anyagot vagy veszélyes keveréket (a továbbiakban: termékek).