Mi nem szerepelhet egy címkén, ha a termék ’csak’ kéztisztító?
A kéztisztító, illetve kézfertőtlentő termékek esetében gyakran igen nehéz eldönteni, hogy kozmetikai termékről, biocid termékről (azon belül is fertőtlenítőszerről) vagy esetleg mindkettőről van szó. Ennek eldöntésében segít egy, az Európai Bizottság által kiadott, alábbiakban összefoglalt, a kozmetikai termékekre vonatkozó műszaki dokumentáció.
A koronavírus (COVID-19) terjedésének csökkentése érdekében az Európiai Unióban számos intézkedés született, ilyen például a szigorúbb higiéniai gyakorlatok alkalmazása is. A koronavírus (COVID-19) terjedése elleni megelőző intézkedésként az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ a következőt ajánlja: „Bármilyen körülmények között ajánlott a legalább 20 másodpercig tartó, szappannal és vízzel való kézmosás, vagy a kéz alkoholos oldattal, géllel vagy törlőkendővel történő tisztítása”.
A különböző higiéniai gyakorlatok ajánlása miatt jelentősen megnőtt a kereslet a kéztisztító és kézfertőtlenítő gélek, törlőkendők illetve más nem leöblítendő termékek használata iránt. A nagyobb kereslet kielégítése érdekében számos gazdasági szereplő hajt végre vagy mérlegel olyan beruházásokat, amelyek segítségével a termelési lánc átállítható a kéztisztítók és kézfertőtlenítők gyártására, illetve amelyek révén növelhető az ilyen termékek gyártása.
Nagyon fontos azonban figyelemmel lenni arra, hogy a kéztisztítók és kézfertőtlenítők merőben különböző jogi keretek hatálya alá tartoznak, nevezetesen vagy a kozmetikai termékekről szóló rendelet vagy a biocid termékekről szóló rendelet hatálya alá. Ennek függvényében eltérő feltételeknek kell megfelelniük. Az, hogy egy adott termék mely termékkörbe tartozik az számos tényezőtől (például a termékre vonatkozó állításoktól, a termék összetételétől és rendeltetésétől) függ.
A kozmetikai termékekről szóló rendelet alapján:
„kozmetikai termék: minden olyan anyag vagy keverék, amely azt a célt szolgálja, hogy az emberi test különböző külső részeivel (hámréteg, haj és testszőrzet, körmök, ajkak és
külső nemi szervek) vagy a fogakkal és a szájüreg nyálkahártyájával érintkezésbe kerüljön, kizárólag vagy elsősorban azok tisztítása, illatosítása, kinézetük megváltoztatása, védelme, megfelelő állapotban tartása céljából, vagy a testszag megszüntetése érdekében”
A biocid termékekről szóló rendelet alapján:
„biocid termék: bármely olyan, egy vagy több hatóanyagból álló, egy vagy több hatóanyagot tartalmazó vagy egy vagy több hatóanyagot keletkeztető anyag vagy keverék a felhasználóhoz jutó kiszerelésben, amelynek rendeltetése, hogy károsító szervezeteket a tisztán fizikai vagy mechanikai ráhatáson kívüli bármely módon elpusztítson, elriasszon, ártalmatlanná tegyen, hatásuk kifejtésében megakadályozzon vagy azokkal szemben más gátló hatást fejtsen ki”
Fentiek tekintetében, míg a szappan alapvetően a kozmetikai termékek közé tartozik, más termékek, például az alkoholalapú oldatok, gélek, kéztisztítók és -fertőtlenítők stb. esetében további pontosításra lehet szükség.
Az alábbi állítások azt sugallják, hogy egy kéztisztító gél főként biocid funkciót tölt be, így ezek a kijelentések megtévesztőek a kozmetikumokon, és feltételezhetően az adott termék a biocid termékekről szóló rendelet hatálya alá tartozik. Megjegyzendő, hogy a felsorolt példák mindegyike csak szemléltető jellegű.
A nem leöblítendő hidroalkoholos kéztisztító gél típusú kozmetikai termékeken nem használható címkeelemek:
Állítások (és azok változatai):
- antibakteriális, antimikrobiális, antivirális, vírusölő, gombaölő (és ezek bővítménnyel együtt használt változatai, mint például „vírusellenes tulajdonságok”, „antibakteriális összetevők”, „bakteriális növekedés megelőzése”);
- fertőtlenítő, fertőtlenítés;
- fertőtlenítő szer;
- a baktériumok/vírusok/mikrobák X %-át elpusztítja;
- sterilizáló;
- az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által javasolt összetétel;
- COVID19 elleni, koronavírus elleni, SARS elleni.
Hivatkozások vagy utalások a következőkre:
- fertőzés, világjárvány, betegségek;
- COVID19, koronavírus, SARS-CoV-2;
- mikroorganizmusok, baktériumok, vírusok, kórokozók, csírák, gombák;
- fertőtlenítés;
- gyógyászati felhasználás;
- a termék százalékos alkoholtartalma;
- higiénikus kéz.
Képek vagy grafikus elemek:
- (korona)vírus, baktériumok, mikrobák;
- (vörös) kereszt (orvosi konnotáció felmerülése esetén);
- védőréteg (a mikroorganizmusok elleni védelem feltüntetésekor);
- STOP jelzés (egy betegség, fertőzés vagy mikrobák terjedésének megelőzése/kontrollálása esetén);
- kórházra, gyógyszertárra, betegszállító autóra, elsősegélynyújtásra stb. vonatkozó jelzések;
- CLP (azaz veszélyességre utaló) piktogramok.
A műszaki dokumentáció minden tagállami nyelven az alábbi, az Európai Bizottság honlapjára mutató hivatkozáson érhető el: