A szájhigiénia az egészségi állapot és a jó közérzet egyik meghatározó tényezője. A szájüregi megbetegedések hatással vannak az általános egészségre és az életminőségre. Az egészséges életévek indikátorainak mutatóinak javításához, az egészséges időskor megéléséhez nélkülözhetetlen a szájüregi egészségfejlesztés minden korcsoportban. A szájüregi egészségfejlesztés során a szakember módot ad az egyénnek és a közösségnek arra, hogy kézben tartsa és tökéletesítse szájüregének egészségét, bővítse egészségkultúráltságát és egészségműveltségét.
A dentális edukáció egy folyamat, amely az egyént/közösséget segíti, illetve támogatja abban, hogy a szükséges tudáshoz hozzáférjen, a megszerzett tudás birtokában pedig elősegítse és fenntartsa, valamint visszaszerezze jó orális egészségét. A dentális edukáció a prevenció mindhárom szintjén jelen van, tartalmi elemei egyes életszakaszokban eltérőek. A témakörök felölelik a szájüreg fizológiás, diszfunkciónális és patológiás témaköreit korosztálynak megfelelően, a helyes szájápolási technikák, eszközök ismertetését, demonstrálását, a szájüregi egészség megtartásához hozzájáruló szokások erősítésének lehetőségeit és a táplálkozással kapcsolatos egészségfejlesztést.
A különböző korcsoportok egészségfejlesztéséhez és egészségneveléséhez a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Szűrőprogram Irányítási és Módszertani Osztálya Dentális edukáció módszertant készített, segítve ezzel a szakemberek, pedagógusok munkáját.
Dentális edukáció módszertan különböző életszakaszokra bontva kiadvány, hamarosan elérhető lesz.