Könnyű kezelés
A Népegészségügyi Célú Szűrési Koordinációs Osztály a Nemzeti Népegészségügyi Központ egyik egységeként a népegészségügyi célú szűrések tekintetében (jogszabályi kötelezettségének megfelelve) ellátja a szűrések országos koordinációját, összehangolja, valamint felügyeli a szűrési hálózatban résztvevő szereplők, intézmények ezirányú tevékenységét.
Együttműködik azon szervezettekkel, amelyek közvetlen vagy közvetett módon részt vesznek a szűrések koordinációjában, megvalósításában, értékelésében (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, Nemzeti Rákregiszter, kormányhivatalok, egészségügyi szolgáltatók, háziorvosok, védőnők, civil szervezetek és helyi önkormányzatok).
Biztosítja a meghatározott minőségi követelmények megvalósulását, továbbá összefogja a szűrések végzéséhez szükséges szűrési kapacitás tervezését és ellenőrzi azt. A végrehajtott szűrési tevékenységeket méri, elemzi, értékeli.
Elősegíti a Nemzeti Népegészségügyi Program, a Nemzeti Rákellenes Program és Nemzeti Rákellenes Szakpolitikai Program szűrési céljainak megvalósulását, követi a szakma fejlődését a szűrések vonatkozásában. A miniszter általi irányítással közreműködik a kormányhivatal szervezett szűrésekkel kapcsolatos munkájának szakmai irányításában, illetve ellenőrzésben. Ezen túlmenően szakmailag felügyeli, irányítja a területi szűrőközpontok tevékenységét.
Központi onkológiai szűrési szakrendszert működtet, amely által biztosíja az adatvédelmi és adatbiztonsági előírások érvényesülését és a szakmailag megkövetelt minőségbiztosítást, módszertant a szűrések és mellékfolyamatai tekintetében.
Népegészségügyi szűrésekkel kapcsolatos lakossági megkeresések, panaszok kivizsgálását, ügyintézését végzi, kezeli.
A rosszindulatú daganatos betegségek okozta magas halálozás korunk egyik legnyomasztóbb egészségügyi problémája. A rákbetegek, családjuk, környezetük szenvedése számokkal mérhetetlen.
A daganatellenes küzdelemben csak a korai felismeréstől és a korai kezelésbe vételtől remélhetünk eredményt. A gyógyulás esélyei annál jobbak, minél korábban ismerik fel és kezdik el kezelni a daganatos megbetegedést.
E korai felismerés a célja az emlő, a méhnyak, a vastag- és végbél daganatos megbetegedéseinek a következőkben részletezett népegészségügyi szűrővizsgálatoknak.
Mi is a népegészségügyi szűrővizsgálat?
Nagyon fontos tudni, hogy a népegészségügyi szűrővizsgálat a magukat egészségesnek érző emberek vizsgálatát jelenti a teljes magyar lakosságban, meghatározott életkori csoportokban. Szervezetten történik a szűrés, ez azt jelenti, hogy az emberek időről-időre személyre szóló meghívót kapnak, amivel ingyenesen igénybe tudják venni a szűrővizsgálatot.
A daganatos betegségek kezdetben nem okoznak panaszokat. Az egymást követő szűrővizsgálatok közötti időtartam szakmailag meghatározott (tünetmentes kimutathatóságnál rövidebb), azaz ha két egymást követő meghívás között valakinél elindul egy daganatos folyamat, az bár még tünetmentes, de már kimutatható legyen.
A népegészségügyi szűrővizsgálat értékelése szigorú minőségbiztosítás szerinti rendszabályhoz kötött, pl. emlőszűrés esetében két orvos egymástól függetlenül értékeli a mammográfiás felvételt.
A szervezett, időről-időre szóló meghívás egy folyamatos, minőségi, éber „állapotfigyelést” biztosít, ami mindenkinek ajánlott.
Fontos elkülöníteni, hogy nem tartozik a népegészségügyi szűrővizsgálathoz az a vizsgálat, amelyet az orvost felkereső személy számára az orvos az elmondott panaszok alapján rendel és beutalóval vehető igénybe. Ez az ún. „diagnosztikus vizsgálat”.
2022. július 1-ei határidővel megváltozott az utazási költségének visszaigénylésének folyamata, mely érinti népegészségügyi szűrővizsgálatokon való részvételhez kapcsolódó utazási költségek elszámolását is. Az utazási költségtérítési támogatás részletszabályai, valamint a szükséges dokumentumok az alábbi linken érhetők el:
https://www.magyarorszag.hu/szuf_ugyleiras?id=ccfc0109-ab08-43d7-8e9d-f3dfb8566603&_n=utazasi_koltsegteritesi_tamogatas_iranti_kerelem_-_sni_