Elősegíti a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok megalakulását, szakmailag támogatja folyamatos működésüket, elősegíti az országos hálózat koordinációját.
Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF): egységes szakmai és módszertani szemlélet megvalósításával és az együttműködések fejlesztésével érzékenyebbé teszi a közösségek tagjait annak érdekében, hogy a drogproblémát hatékonyan tudják kezelni. A KEF-ek nem programok megvalósítását végző szervezetek, hanem a szakmai együttműködést segítő fórumok. A korábbi stratégia is kiemelt feladatként kezelte a helyi közösségek szerepét, az együttműködés lehetőségeinek és realitásának megteremtését, a problémamegoldó készség növelését. A mindenkori nemzeti stratégia megvalósulásában nagy szerepet kaptak a KEF-ek, melyek a helyi drogpolitika motorjaként működnek. Alapvetően négy fő terület köré szerveződnek:
- közösség és együttműködés
- megelőzés
- gyógyítás és rehabilitáció
- kínálatcsökkentés
A KEF-ek célja:
- a helyi erőforrások mozgósítása, a helyi szereplők tevékenységének összehangolása, javaslattétel, ajánlások megfogalmazása az esetleges párhuzamosságok elkerülése érdekében
- koordinálja és monitorozza a stratégia helyi szintű megvalósulását. Párbeszédet kezdeményez, elősegíti a kábítószerügyben érdekelt és felelősséget viselő felek közötti kommunikációt
- feltárja, értelmezi a helyi sajátosságokat és szükségleteket
Bővebb információ:
Koordinálja a megelőző-felvilágosító szolgáltatások rendszerének működését, kapcsolatot tart az elterelésben érintett más intézményekkel, szolgáltatókkal.
Megelőző-felvilágosító szolgáltatás (MFSZ): egy jogszabályon alapuló kötelezettség. A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 180. § (1) bekezdésének szabályozása alapján nem büntethető, aki csekély mennyiségű kábítószert saját használatra termeszt, előállít, megszerez vagy tart, illetve aki kábítószert fogyaszt, ha a bűncselekmény elkövetését beismeri, és az elsőfokú ügydöntő határozat meghozataláig okirattal igazolja, hogy legalább hat hónapig folyamatos, kábítószer-függőséget gyógyító kezelésben, kábítószer-használatot kezelő más ellátásban részesült, vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatáson (együttesen: elterelés) vett részt.
A részletszabályokat a kábítószer-függőséget gyógyító kezelés, kábítószer-használatot kezelő más ellátás vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatás szabályairól szóló 42/2008. (XI. 14.) EüM-SZMM együttes rendelet határozza meg.
Az elérni kívánt cél a rendszeres fogyasztás megelőzése, a függőség vagy egyéb magatartási zavarok irányában történő további progresszió, a kockázatos, veszélyes szerfogyasztás megállítása, az egészséges életmód, a különböző életvezetési készségek fejlesztése és az önreflexió kialakítása.
Bővebb információ: