Napjainkra a környezeti zaj – a levegőszennyezettség után – a második legjelentősebb környezeti eredetű egészségkockázati tényezővé vált, ami számos betegség kialakulásához hozzájárul, így kiemelten fontos közegészségügyi kérdés.
Magyarország is átültette a vonatkozó európai tanácsi irányelvet, és történtek előrelépések annak végrehajtása terén, a különböző típusú környezeti zajexpozíciók következtében fellépő egészségkárosító hatásokról, illetve az egészségkárosító hatások csökkentésének lehetőségeiről eddig nem volt elérhető átfogó, magyar nyelvű szakmai összefoglaló. A most elkészült útmutató - Környezeti zaj - ezt a hiányt hivatott pótolni.
Jelen módszertani útmutató elsődlegesen a népegészségügyi szakemberek számára készült, a WHO környezeti zaj témakörben adott iránymutatásait hazai körülményekre adaptálva. A népegészségügyben dolgozó szakemberek mellett haszonnal forgathatják a településtervezéssel, környezetvédelemmel, környezeti hatásvizsgálattal foglalkozó szakemberek is, illetve az ezeket a területeket felügyelő hatósági szervek.