Légúti kórokozók szennyvízalapú követése és előrejelzés (SARS-CoV-2, Influenza A)
SARS-CoV-2
A 33. naptári héten a szennyvíz SARS-CoV-2 örökítőanyagának országos átlagkoncentrációja enyhe emelkedést mutat. 10 mintavételi helyen − Békéscsabán, Budapest Központi Szennyvíztisztító Telep ellátási területén, Debrecenben, Győrben, Pécsett, Salgótarjánban, Székesfehérváron, Szombathelyen, Tatabányán és Zalaegerszegen – emelkedő tendencia jellemző. Stagnáló tendencia figyelhető meg 10 helyszínen, míg csökkenés Miskolcon és Szegeden észlelhető.
A közeljövőben a COVID-19 esetszámok enyhe emelkedése várható.
SARS-CoV-2 variánsok
Egy új módszer bevezetésével aktuálisan lehetőség nyílt az alacsony koncentrációjú mintákból történő variáns-elemzésre, ezáltal sikerült kimutatni szennyvízmintából az újonnan terjedő KP.2 (FLiRT) koronavírus alvariánst a 20. naptári hét mintáiból. Az elmúlt hetekben tapasztalható emelkedő tendencia ismét lehetővé tette a variánsok vizsgálatát. Továbbra is a JN.1 a meghatározó, azonban az USA-ban mára már dominánssá váló KP.3 alvariánsa is kimutatásra került. A KP.3 szintén a BA.2.86 variánsból fejlődött vonal, amely nem okoz a korábbi változatoknál súlyosabb vagy eltérő kórképekkel járó betegséget. A szennyvízvizsgálatok alapján nem várható, hogy az új típus miatt az esetszámok jelentősen emelkedjenek.
Influenza A
A szennyvíz Influenza A örökítőanyag koncentrációja országos átlagban alacsony szinten stagnál. A 33. naptári héten Kaposvár, Nyíregyháza, Pécs, Székesfehérvár és Szekszárd mintájában volt az Influenza A vírus örökítőanyagának mennyisége kimutatási határ felett.
Az influenza esetszámok emelkedése a közeljövőben nem várható.
Bővebb tájékoztatás itt elérhető.
Integrált felügyeleti rendszer további adatai
A modern népegészségügyi tevékenység során a megbetegedési tendenciák és ezek kapcsán történő beavatkozások alapját és eredményességét integrált surveillance (felügyeleti) rendszerek adják, ezért az NNGYK is felállította az integrált felügyeleti rendszerét a légúti megbetegedések követésére. Ennek keretében az Országos Mentőszolgálat támogatásával a sürgősségi ellátás adatait a szennyvíz alapú vizsgálatainkkal összevetve követjük az influenza és a COVID-19 esetében a vírusterhelést a szennyvízben és a sürgősségi ellátási igényt az Országos Mentőszolgálat oldaláról.
Elsődleges elemzéseink alapján megállapítható, hogy az influenza szennyvízben mért vírusterhelés emelkedését 2 héttel követi a sürgősségi ellátási igény növekedése, míg a koronavírus (SARS-CoV-2) örökítőanyag emelkedését 1 héttel követi a mentőszolgálat hívásszámának növekedése.